Oddychanie jest podstawową czynnością, którą wykonujemy codziennie niemal 25 tysięcy razy – przyjmując uśrednioną wartość, wynoszącą kilkanaście razy na minutę. Przy każdym wdechu dostarczamy do płuc tlen, który odgrywa w ludzkim organizmie jedną z kluczowych ról – utleniona krew docierając do każdego organu w ciele, odżywia tkanki i usprawnia pracę całego organizmu. W przypadku pojawienia się niewydolności oddechowej, konieczne jest zastosowanie tlenoterapii, którą umożliwiają koncentratory tlenu. Czym jest koncentrator tlenu, jak działa i dla kogo jest przeznaczony – na te oraz inne pytania dotyczące domowej tlenoterapii odpowiemy w dzisiejszym wpisie. Zapraszam do lektury.
Co to jest koncentrator tlenu i jak działa?
Koncentrator tlenowy to urządzenie medyczne, które stosowane jest w tlenoterapii- polega ona na podawaniu pacjentowi powietrza z wyższą niż standardowa zawartością tego pierwiastka. Jak powszechnie wiadomo, na podstawowy skład otaczającego nas powietrza składają się azot (78%), tlen (21%) oraz inne gazy (1%) – jednak w przypadku pacjenta z niewydolnością oddechową, taka zawartość tlenu nie jest wystarczająca.
Aparat tlenowy zasysa powietrze z otoczenia, absorbując azot i nasycając powstałą mieszaninę tlenem, którego stężenie przekracza nawet 90% – w tej sytuacji, nazywamy ją tlenem medycznym. Dostarczenie tlenu medycznego do organizmu pacjenta pozwala na dotarcie pierwiastka do większej ilości pęcherzyków płucnych – pomaga to dotlenić komórki oraz osiągnąć optymalny poziom saturacji krwi. Dobry koncentrator tlenu posiada także filtry oczyszczające powietrzę i butelkę nawilżającą – oba te udogodnienia sprawiają, że podawany gaz jest doskonałej jakości – tylko taki w znaczący sposób może wpłynąć na zdrowie i samopoczucie chorego.
Koncentrator tlenu – dla kogo jest przeznaczony?
Tlenoterapia domowa, do której wykorzystuje się koncentratory tlenu, stosowana jest głównie u osób dotkniętych chorobami układu oddechowego, nowotworami, schorzeniami kardiologicznymi oraz powikłaniami pochorobowymi. Koncentratory tlenu są powszechnie stosowane u pacjentów dotkniętych POChP (przewlekłą obturacyjną chorobą płuc), astmą czy mukowiscydozą, a także u osób z niewydolnością krążenia, nadciśnieniem lub niedociśnieniem tętniczym. W dobie pandemii koronawirusa, koncentrator tlenu to jedno z najbardziej pożądanych urządzeń. Zarówno ozdrowieńcy jak i osoby chore korzystają z jego wsparcia, podczas zmagania się z niewydolnością oddechową. Domowa tlenoterapia nie jest w stanie zastąpić hospitalizacji, ale w wielu przypadkach pozwala jej uniknąć. Warto używać tlenu w sposób ostrożny i rozważny, najlepiej po wcześniejszej konsultacji medycznej – ponieważ nieumiejętne korzystanie z generatora tlenu może doprowadzić także do pogorszenia objawów i stanu zdrowia.
Domowy koncentrator tlenu – jak używać?
Ogromną zaletą, jaką posiada generator tlenu jest to, że z powodzeniem można korzystać z niego w warunkach domowych. Przed każdym użyciem warto sprawdzić stan maszyny. Jeśli nie widzimy żadnych oznak awarii, możemy bezpiecznie podłączyć go do prądu, po czym założyć pacjentowi wąsy tlenowe lub maskę tlenową. Dobra wytwornica tlenu, do których należy koncentrator Invacare Perfecto 2, posiada w komplecie nawilżacz w formie plastikowej butelki. Jaką wodę stosować do koncentratora tlenu? Najbezpieczniejszą opcją będzie wybór wody destylowanej, która dostępna jest w dyskontach oraz na stacjach benzynowych. Nawilżony tlen skutecznie zapobiega wysychaniu błon śluzowych, które może wystąpić jako skutek uboczny, szczególnie przy długotrwałej tlenoterapii.
Jak długo stosować koncentrator tlenowy?
Czas trwania jednej sesji z zastosowaniem tlenu jest ściśle określony przez lekarza prowadzącego i uzależniony jest od schorzenia oraz stanu pacjenta. Długość tlenoterapii może wynosić od jednej do nawet kilkunastu godzin w ciągu dnia. Co ważne, urządzenia do tlenoterapii są przystosowane do pracy ciągłej – oznacza to, że koncentrator tlenu może pracować do 24 godzin dziennie, co jest zbawienne dla pacjentów, którzy ze względu na zaawansowaną niewydolność oddechową, muszą suplementować tlen bez przerwy, także podczas snu.
Gdzie kupić lub wypożyczyć koncentrator tlenu?
Jeśli zastanawiasz się, jaka jest cena koncentratora tlenu i gdzie najlepiej go kupić – dobrze trafiłeś! Rekomendujemy zakup u nas koncentratorów nowych lub używanych takich jak: Invacare Perfecto 2; Philips Respironics EverFlo; Yuwell 8F-5AW. Gorąco zachęcamy do kontaktu telefonicznego lub mailowego. Istnieje również możliwość wypożyczenia koncentratora.
Domowe Leczenie Tlenem z koncentratorem tlenu
DLT, który umożliwiają koncentratory tlenu, nie tylko ułatwiają oddychanie i natlenienie organizmu, ale wyraźnie obniżają poziom stresu, znacząco poprawiając samopoczucie chorego. Aparaty tlenowe to urządzenia proste w obsłudze, które odpowiednio użytkowane mogą służyć użytkownikowi bezawaryjnie przez wiele lat – zapewnij sobie spokojny, głęboki oddech i zaopatrz się koncentrator tlenu – zadzwoń lub napisz.